Местен фокус
"Екобулпак" ще бъде санкционирана там, където има пропуснати курсове и нарушения в графика
5712
България
"Екобулпак" ще бъде санкционирана там, където има пропуснати курсове и нарушения в графикаОт Столичния инспекторат ще бъде направена проверка по места и ако има нарушения в графика, фирмата ще бъде санкционирана, каза Бобчева.Бобчева каза още, че от "Московска" 33 са имали доста сериозен разговор с "Екобулпак" преди около две седмици, когато е трябвало да се вземе решение дали ще продължат да работят заедно.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 10 Ноември 2025, 09:14 ч.
"Екобулпак" ще бъде санкционирана там, където има пропуснати курсове и нарушения в графика, каза заместник-кметът по екология Надежда Бобчева в ефира на БТВ. От Столичния инспекторат ще бъде направена проверка по места и ако има нарушения в графика, фирмата ще бъде санкционирана, каза Бобчева. Фирмата има валиден, действащ договор със Столична община, който тя е длъжна да изпълнява, допълни тя. Бобчева каза още, че от "Московска" 33 са имали доста сериозен разговор с "Екобулпак" преди около две седмици, когато е трябвало да се вземе решение дали ще продължат да работят заедно. Подписахме удължаването на техния договор и хоп – още следващата седмица се случи това, което се случва. Няма разумен отговор защо те избраха да постъпят по този начин. Но истината е, че ние имаме проблеми с тях от последните две години, допълни зам.-кметът. Тя отново обясни, че голяма част от отпадъка, който "Екобулпак" искат да депонират, всъщност е годен за рециклиране. За това има становища от лабораторията на завода за боклук, има подадени сигнали към Регионалната инспекция по опазване на околната среда (РИОСВ) и това е дейност, която е недопустима, допълни Надежда Бобчева. Тя обяви, че от общината са искали обяснения от фирмите защо на моменти годният за рециклиране отпадък, който се вози за депониране, е над 30%. Дори има командирован екип от Столичния инспекторат, който да помага на колегите в завода и да се занимава именно с този въпрос, каза заместник-кметът. Според Бобчева благодарение на завишения контрол в сферата на сметосъбирането се подобряват и резултатите от работата на Завода за третиране на отпадъци. Тази година сме надхвърлили 100 хил. тона изнесено RDF гориво – алтернативното гориво, което се произвежда от неговата дейност, което се случва за първи път в историята на завода - по-високо от 2024 година и в пъти по-високо от постиженията от 2023 година, каза тя. Ситуацията с боклука в "Люлин" и "Красно село" вече изцяло е под контрол, каза Бобчева и допълни, че предстои среща с кметовете на районите "Подуяне", "Слатина" и "Изгрев", по време на която ще се изговори каква е ситуацията и какви са възможностите да не се допусне криза със сметосъбирането. "За разлика от предишния път вече сме в по-добра позиция, защото когато се случи ситуацията в "Люлин" и "Красно село", нашият капацитет беше 0. За около месец вече имаме сериозен капацитет. Общината работи върху план да бъде предотвратена криза с боклука в София след Нова година, вече има и доклад да разширим капацитета на столичния Завод за третиране на отпадъци, който трябва да се разгледа на предстоящата сесия на Столичния общински съвет (СОС) в четвъртък", допълни Надежда Бобчева. По повод съмнения дали Общината може да се справи със снегопочистването в районите, в които няма договори и за тази дейност, Бобчева обясни, че София разполага със собствени снегорини, както има и готовност да наеме такива, включително и от "Софтекострой".
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
|
|
|
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
|
|
|
Районна прокуратура – Габрово разследва причиняването на телесни повреди на двама мъже при сбиване в града
|
|
|
Повече случаи на подадени неистински документи за стаж са установили от НОИ в Кърджали от началото на годината спрямо 2025 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
5712
ЗАПАЗИ
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество травми и е транспортиран в плевенска болница, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във ...